Sistit yani mesane iltihabı en sık idrar tutma ve kabızlık nedeni ile olur. Sistit tedavisinde antibiyotik yanısıra nedenleri ortadan kaldırmak önemlidir. En sık karşılaştığımız tablo tekrarlayan sistit ve antibiyotik kısır döngüsüdür.

Antibiyotik seçiminde ise bağırsak floramızı düşünerek seçim yapmalıyız.

Geniş etki spektrumuna sahip antibiyotikler bağırsaklarımızdaki yararlı bakterileri de etkileyeceği için denge olumsuz etkilenecektir. Antibiyotik seçimi ve süresi bu nedenle çok önemlidir. Ayrıca bol su içme mesanenin temizlenmesini sağlayacaktır. Sistitin tekrarlamasının önlenmesi işeme ve bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesi ile sağlanır, Genel hijyen önlemleri, tuvalet temizliği de üzerinden geçilmesi gereken konular arasındadır.

İlgili Diğer Yazımız: https://www.ipekozunan.com/idrar_yolu_enfeksiyonu/

Prof. Dr. İpek Özunan

#sistit #çocuklardasistit #çocuk #sağlık #nefroloji #çocuknefroloji #böbrek #işemebozuklukları #idrarkaçırma #idraryoluenfeksiyonu #böbrektaşı #hidronefroz #hipertansiyon #yüksektansiyon #böbrekanomalileri #idrardakanama #proteinüri #ürinersistemanomalisi #altıslatma #sistit #corona #covid #çocuknefrolojiizmir #çocukhastalıkları #çocukdoktoruizmir #çocukdoktoru #çocuknefrolojisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir