Kabızlık çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarının tekrarlamasına ve idrar kaçırma bozukluklarına neden olan faktörlerin en başında gelmektedir. Kabızlığın tedavisi idrar yolu enfeksiyonlarının ve idrar kaçırmalarının çözümünde ilk ve önemli adımdır.

Mesane anatomik olarak rektum ve kolonun arkasında yer almaktadır. Bu bölgenin kaka ile dolu olması mesaneye baskı yaparak mesane boşalmasını engeller, kalan idrarda bakterilerin üremesi ve idrar yolu enfeksiyonu kolaylaşır. Mesane bası altında kaldıkça işeme koordinasyonu bozulur, gece ve veya gündüz idrar kaçırmaya yatkınlık ortaya çıkar.

Kabızlıkta rektumda E.coli bakterisi artmaktadır. Zaten kabızlık nedenlerinin başında yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı gelmektedir. Her iki faktörde bağırsak mikrobiyatamızı bozucu etki gösterir. Bağırsak mikrobiyatasında bozulma ise yine idrar yolu enfeksiyonunu kolaylaştırmaktadır.

Prof. Dr. İpek Özunan
www.ipekozunan.com


#kabızlık #izmiranneleri #nephrology #çocuk #nefroloji #çocuknefroloji #böbrek #işemebozuklukları #idrarkaçırma #idraryoluenfeksiyonu #böbrektaşı #hidronefroz #hipertansiyon #yüksektansiyon #böbrekanomalileri #idrardakanama #proteinüri #ürinersistemanomalisi #altıslatma #sistit #çocuknefrolojiizmir #çocukdoktoru #çocuknefrolojisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir