Ateş, idrar yaparken ağrı olması ya da idrar yaparken ağlama, sık idrar çıkma, yeni başlayan idrar kaçırma, idrarın renk ve kokusunda değişiklik olması, bel ağrısı, yan ağrısı çocuğun idrar yolu enfeksiyonu olduğunu düşündürebilecek bulgulardır. Ancak özellikle küçük çocuklarda sebebi anlaşılamamış ateş, kusma, ishal, iştahsızlık, karın ağrısı, tartı alamama gibi belirtiler varlığında da idrar yolu enfeksiyonundan şüphe etmek ve idrar tahlili ve idrar kültürü yapmak gerekir. 

Ateşin eşlik ettiği idrar yolu enfeksiyonları aksi ispat edilene kadar pyelonefrit (böbreğe ulaşmış) olarak değerlendirilmeli ve ona göre tedavi edilmelidir.

Son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz gereksinimi olan çocuklarda ülkemizde en önemli neden uygun tanı almamış ve tedavi edilmemiş pyelonefritlerdir.
 
Prof. Dr. İpek Özunan

www.ipekozunan.com

#pyelonefrit #idraryoluenfeksiyonu #izmiranneleri #nephrology #çocuk #nefroloji #çocuknefroloji #böbrek #işemebozuklukları #idrarkaçırma #altıslatma #sistit #çocuknefrolojiizmir #çocukdoktoru #çocuknefrolojisi #böbrektaşı #hidronefroz #hipertansiyon #yüksektansiyon #böbrekanomalileri #idrardakanama #proteinüri #ürinersistemanomalisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir