Hormon bozucu kimyasallar: Çok yaygın ve gizli tehlike !

Hormonal sistemin işlevini değiştiren ve sağlıklı bir organizmada istenmeyen etkilere yol açan doğal ya da yapay madde-kimyasallara endokrin bozucu kimyasallar denir.

Ne yazık ki etkileri nesiller boyu sürebilir, ayrıca tahmin edemeyeceğimiz kadar çok yaygındırlar. Hatta ilaçların içinde bile bulunabilmektedirler.

Bu maddeler yiyeceklerimiz, kişisel temizlik ürünlerimiz (şampuan, diş macunu dahi), plastik şişe, bardak ve kaplarda, metal konserve kutularının iç tabakalarında, elektronik eşyalarımızda, koltuğumuzda, perdemizde, halımızda bulunan alev almayı geciktirici maddelerde, oyuncaklar, kozmetikler, ev temizlik ürünleri, plastik borular ve pestisitler gibi ürünlerin bileşiminde bulunurlar.

Ortamda çok az miktarda bulunsalar da etkileri fazla olabilir yani etkileri doza bağımlı değildir. Bu kimyasallar özellikle yağ dokusunda uzun yıllar kalıcı olabilir.

Özellkle hormonal sistemin dengesini bozarlar. Bağışıklık sisteminin çalışmasını bozabilirler, obesite, erken veya geç ergenlik, diabet, kısırlık, değişik kanserlere yatkınlık oluşturabilirler. Kadınlık hormonu olan östrojene benzer etkiler ya da androjen karşıtı etki gösterirler.
Çok üzücü ama insan eliyle üretilmiş 100 000 den fazla kimyasal bulunmaktadır.

Bir sonraki postta korunmak için yapılması gerekenlerden bahsedeceğim.

“Kimyasalsız”, sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. İpek Özunan
www.ipekozunan.com

#kimyasallar #hormonlar #izmiranneleri #nephrology #çocuk #nefroloji #çocuknefroloji #böbrek #işemebozuklukları #idrarkaçırma #idraryoluenfeksiyonu #altıslatma #sistit #çocuknefrolojiizmir #çocukdoktoru #çocuknefrolojisi #böbrektaşı #hidronefroz #hipertansiyon #yüksektansiyon #böbrekanomalileri #idrardakanama #proteinüri #ürinersistemanomalisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir