Malum salgınlar hayatımızda artık! Son olarak Bolu’da içme suyundan kaynaklı bir hastalık salgını oldu, şimdilik 123 kişi etkilenmiş görünüyor. Geçmişte de ülkemizde ve çeşitli ülkelerde değişik HÜS atakları yaşandı.

Bu hastalıkta kırmızı kan hücrelerinde yıkılma (hemoliz), kan pulcuklarında azalma (trombositopeni) ve böbrek yetmezliği üçlüsü ve bazı başka organ tutuluşları da olur. Kanlı ve müküslü ishal, karın ağrısı, kusma, solukluk, halsizlik, bazen ateş tablosu belirgindir, ishal düzelirmiş gibi olur sonra idrar çıkışı azalır. Hastada halsizlik, vücutta toplu iğne başı kadar mor-pembe döküntüler olur. İdrar çıkışının azaldığı safha böbrek yetmezliği safhasıdır, kanlı idrar yapma olabilir. Bu aşamada hastalara diyaliz başta olmak üzere farklı tedaviler gerekebilir.

Nedenlerinden en sık olanı koli basili olarak bilinen E. Coli bakterisinin bir alt türüdür.

Bu bakteri nereden kaynaklanır?

İyi pişmemiş etler (hamburger hastalığı), kirlenmiş sular, bu sular ile bulaşmış meyve, sebzeler hatta ve hatta havuzlar! Korunmada genel hijyen önlemleri, etlerin iyi pişmesi, el temizliği tabi ki önemli. Yakın zamanda Amerika’da havuz kökenli bir salgın yaşanmıştı.

En çok 6 ay ve 4 yaş arası çocuklar etkilenir. İshal sırasında antibiotik kullanımı toksin salınımını arttıracağı için önerilmez. Sıvı ve elektrolit kayıpları yerine konulmalıdır. İshali olan bir hastada idrar çıkışında azalma, halsizlik, solukluk, vücutta ödem, kanlı idrar yapma gibi bulgular gelişirse mutlaka hızla sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.  


Prof. Dr. İpek Özunan

www.ipekozunan.com


#hüs #hemolitiküremiksendrom #boludasalgın #izmiranneleri #nephrology #çocuk #nefroloji #çocuknefroloji #böbrek #işemebozuklukları #idrarkaçırma #idraryoluenfeksiyonu #altıslatma #sistit #çocuknefrolojiizmir #çocukdoktoru #çocuknefrolojisi #böbrektaşı #hidronefroz #hipertansiyon #yüksektansiyon #böbrekanomalileri #idrardakanama #proteinüri #ürinersistemanomalisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir