Değerli Ebeveynler;

Beslenmenin ne kadar önemli olduğu sıkça konuşuluyor. Aslında ne kadar konuşsak az bile…

Çocuklarımıza bir yandan sağlıklı beslenmeyi aşılarken diğer yandan karşılaştığım durumlar nedeniyle bu bilgilendirmeyi yapmak istedim. Hazır gıdalardan uzaklaştırmaya çalıştığımız bir çocuğumuza annesi ödül olarak en sevmediğimiz “fast food menüsünü” ödülünü bir kereye mahsus yedirmek istediklerini söyledi. Bu bakış açısını hemen düzeltmek istedim. Neticede “ödül” olarak algılanan yiyecek kısıtlandığı zaman çocuk bunu ceza olarak algılamaz mı?

Bakış açımız “vücudumuz için faydalı gıdaların yenmesi ve çeşitli katkı maddeleri ile vücudun kullanamayacağı bileşimlerden uzak durulması” olmalı, yoksa tahammül edilmez bir sürece girilir ve zaten de kalıcı olmaz. Özellikle büyük anne ve babaları da bu konuda bilgilendirmeyi lütfen unutmayalım.

En güzel ödül ise çocuğun katılımı ile ailecek hazırlanan ve yenilen güzel bir yemek yemektir.

Sevgilerimle…

Prof. Dr. İpek Özunan
www.ipekozunan.com

#fastfood #sağlıklıyemek #izmiranneleri #nephrology #çocuk #nefroloji #çocuknefroloji #böbrek #işemebozuklukları #idrarkaçırma #idraryoluenfeksiyonu #böbrektaşı #hidronefroz #hipertansiyon #yüksektansiyon #böbrekanomalileri #idrardakanama #proteinüri #ürinersistemanomalisi #altıslatma #sistit #çocuknefrolojiizmir #çocukdoktoru #çocuknefrolojisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir