Aşağıya doğru akması gereken idrarın hatalı olarak böbreklere geri kaçışı olan VUR (vezikoüreteral reflü) anne karnında dahi böbreklerin gelişmesini bozabilir. Doğumla beraber ateşli geçirilen idrar yolu enfeksiyonları ise bu hasarı arttırabilir.

Böbrek dokusu ne kadar azalırsa o denli komplikasyonlar gelişmektedir. Bunların arasında proteinüri, hipertansiyon ne yazık ki böbrek dokusunun azalmasına paralel olarak böbreklerde yetmezlik olmaktadır.

Ülkemizde böbrek yetmezliği olup diyalize giren çocukların en sık nedeni hala reflü ve idrar yolu enfeksiyonuna bağlı böbrek hasarlarıdır. Ultrasonda böbrek genişlemeleri ve veya ateşli idrar yolu enfeksiyonu geçiren bebek ve çocuklarda böbrek reflüsünün atlanmaması önemlidir.

Prof. Dr. İpek Özunan
www.ipekozunan.com

#böbrekreflüsü #izmiranneleri #nephrology #çocuk #nefroloji #çocuknefroloji #böbrek #işemebozuklukları #idrarkaçırma #idraryoluenfeksiyonu #altıslatma #sistit #çocuknefrolojiizmir #çocukdoktoru #çocuknefrolojisi #böbrektaşı #hidronefroz #hipertansiyon #yüksektansiyon #böbrekanomalileri #idrardakanama #proteinüri #ürinersistemanomalisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir