Beyaz gürültü kulağın algılayabildiği ses spektrumundaki tüm frekansları eşit ölçüde içeren bir gürültüyü ifade eder.

Nikola Tesla’nın “Eğer evrenin sırlarını bulmak istiyorsanız enerji, frekans ve titreşim konuları üzerine düşünmeniz gerekiyor” sözünü duymayan yoktur sanırım. Günümüzde evrende bulunan her şeyin farklı frekanslarda titreşen enerjiden meydana geldiği çoğu bilim insanı tarafından kabul ediliyor. Frekansın kelime anlamı birim zamandaki titreşim sayısıdır. Rezonans ise çeşitli titreşimlerin birleşimi ile daha büyük etkilerin ortaya çıkmasıdır. Bir anlamda “uyumlanma”dır.

Ayarlanmamış bir radyo veya televizyondan gelen seslere benzetilen beyaz gürültü örnekleri arasında kurutma makinesi, elektrik süpürgesi gibi makine sesleri ile su, rüzgar, yağmur sesi gibi doğa sesleri bulunur.

Bebeklerde ağlamayı azaltabileceği, kolikli bebeklerde (gaz sancısı) bebeğin sakinleşmesine katkıda bulunabildiği, dikkat eksikliği ve hiperaktivite semptomlarını azaltabileceği, çocuk ve erişkinlerde yeni kelime öğrenmeyi arttırabileceğine dair çalışmaların sayısı hızlıca artmaktadır.

Bebeklerdeki etkisinin anne karnındaki seslere benzer özellikler taşıması ve diğer çevresel seslerin baskılanması ile bebeğin rahatlatması yolu ile olduğu düşünülmektedir. Yani aslında bebek bu ses titreşimleri ile uyumlanarak sakinleşmekte, rahatlamaktadır.

Amerikan Pediatri Akademisi bebeklerde 50 desibel altındaki seslerin güvenli olduğunu kabul etmektedir. Bebeklerin karnına masaj ile birlikte annenin kulağına kısık sesle ve sevgiyle söylediği şarkılar, ninniler yanısıra beyaz gürültü kolik döneminde yardımcı olabilir.

Wheaton, A. G., & Claussen, A. H. (2021). Short sleep duration among infants, children, and adolescents aged 4 months–17 years — United States, 2016–2018. Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR), 70(38), 1315–1321.https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7038a1.htm
Lu, S. Y., Huang, Y. H., & Lin, K. Y. (2020). Spectral content (color) of noise exposure affects work efficiency. Noise Health, 22(104), 19–27.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33243964/

Prof. Dr. İpek Özunan
www.ipekozunan.com

#beyazgürültü #uyku #izmiranneleri #nephrology #çocuk #nefroloji #çocuknefroloji #böbrek #işemebozuklukları #idrarkaçırma #idraryoluenfeksiyonu #böbrektaşı #hidronefroz #hipertansiyon #yüksektansiyon #böbrekanomalileri #idrardakanama #proteinüri #ürinersistemanomalisi #altıslatma #sistit #çocuknefrolojiizmir #çocukdoktoru #çocuknefrolojisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir