Bebeklerimizin kaka renkleri;
Doğum sonrası genellikle ilk 24 saatte mekonyum adı verilen ilk bebek kakası çıkar, bu kakanın rengi koyudur, siyaha yakındır. Daha sonra ise anne sütü alan bebeklerin kakası altın sarısı dediğimiz renkte olur. Beslenme ve ilaç alımına bağlı olarak kakalarda renk ve kıvam değişiklikleri olabilir. Örneğin demir ilaçlarının başlandığı dönemde kakada koyu yeşil renk izlenebilir. Bazen bağırsak geçişinin hızlandığı dönemde veya yağlı süte oranla ön sütün fazla alındığı dönemde açık yeşil kaka çıkışı görülebilir.

Kaka eğer kireç beyazı veya eski tabir ile “camcı macunu” görünümünde ise acil bir durum olup safra yolu tıkanıklıklarının habercisidir, hızla değerlendirilmelidir; ki bu hastalarda zaten sarılık söz konusudur. Ek gıdalara geçildikçe kakanın rengi normal renge yani kahverengiye doğru değişir ve kıvam artar.

Kakada bazen üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı yutulan balgamdan kaynaklanan müküs görünümü olabilir. İshal ile beraber yoğun müküs ve veya kan varlığı yine önemli ve değerlendirilmesi gereken durumlardır.

Çizgi şeklinde kan olması en çok kabızlık ve buna bağlı zorlu dışkılama sırasında bölgenin tahrişine bağlı ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda tedavinin ve değerlendirmenin gecikmemesinde fayda vardır.
Sağlıklı günler dileklerimle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir